Deti využívajú blahodárne účinky saunovania v rámci otužovania a upevňovania zdravia !
Saunovanie detí v saune v Materskej škole začína v mesiaci november a končí sa v mesiaci apríl.
Deti sa saunujú podľa rozpisu tried: pondelok, utorok, streda a štvrtok.
Vybavenie sauny :
– saunovacia miestnosť s lavicami, vešiačiky, teplomer, hodiny, osvetlenie, sprcha, dezinfekčné prípravky
– odpočiváreň s lehátkami a dekami, magnetofónom
Pôvod saunovania :
Slovo „SAUNA“ má svoje korene v baltsko-fínskych jazykoch. Je to výraz pre starobylý kúpeľ severských (aj indiánskych ) národov . Pôvodne dieru v zemi s horúcimi kameňmi neskôr vystriedal drevený domček zapustený do zeme. Sauna je každodennou súčasťou života severských krajín, je ňou vybavený aj fínsky parlament, ba dokonca Fíni aj Štedrý deň začínajú rodinnou saunou. Po tom, čo si v 20. rokoch minulého storočia fínski športovci priniesli so sebou na olympiádu so sebou saunu, sa chýr o jej vplyve na organizmus rýchlo rozšíril a potný kúpeľ si rýchlo našiel priaznivcov po celom svete.
Pôsobenie sauny na človeka :
Teplota vzduchu v potnej miestnosti je 70 až 100 ºC pre dospelých, pre deti 50 až 80 ºC. Relatívna vlhkosť pri najvyššej teplote dosahuje maximálne 2 %. Práve vďaka tejto nízkej hodnote nám tieto extrémne podmienky neublížia, naopak sú pre nás blahodarné. Telo sa prehrieva, ale odparujúci pot ho ochladzuje. Po prehriatí organizmu, ktoré trvá niekoľko minút, nasleduje prudké ochladenie. Prehriatím sa zvýši frekvencia tepu, mierne klesá krvný tlak, uvoľnia sa dýchacie cesty. Pri ochladení sa frekvencia tepu zníži, krvný tlak sa ustáli, krv sa okysličí. K pozitívnym účinkom saunovania patria aj očista kože, svalová relaxácia, ústup bolestí, zvýšenie látkovej premeny, eufória, uvoľnenie, zotavenie. Vysoká teplota otvára póry a rozširuje cievy, vďaka čomu sa z pokožky vyplavia nečistoty a škodlivé látky. Pobyt v saune posilňuje celkovú obranyschopnosť organizmu, povzbudzuje nervové a cievne reflexy kože, končatín a tiež slizníc.
Príprava na saunovanie:
Do sauny patrí zdravé dieťa. Preto môžu saunu navštevovať len deti, ktorým saunovanie odporučil detský pediater, príp. detský kardiológ. Saunovanie nie je vhodné pri väčšine srdcových chorôb, pri ochoreniach svalov kĺbov alebo šliach, cukrovke, ochoreniach na štítnu žľazu, pri akútnom ochorení dýchacích ciest, pri svalovom zranení, kožných chorobách a pri sústavnom odmietaní sauny dieťaťom.
Dokumentácia súvisiaca so saunovaním je vedená v každej triede, za čo zodpovedá triedna učiteľka (potvrdenie od pediatra, informovaný súhlas zákonného zástupcu, dochádzka do sauny).
Kedy saunu navštevujeme? v jesenných, zimných a jarných mesiacoch. O to je príjemnejšie prísť z chladnej zimy do „teplúčka“.
Optimálny čas na saunovanie je v poobede, aby po saunovom kúpeli mohol nasledovať oddych, a najskôr dve hodiny po konzumácii posledného jedla. Preto sa aj deti v materskej škole saunujú po obede v rámci odpočinku.
Príprava a zabezpečenie
Ako prebieha príprava?:
Odložíme si odev aj bielizeň (použijeme WC), umyjeme sa mydlom, osprchujeme sa, osušíme sa froté uterákom a vstúpime do saunovej miestnosti.
Ako prebieha saunovanie?:
Pohodlne si deti ľahnú, príp. usadia sa na miesta na to určené. Dýchame zásadne nosom. Masírujeme si kožu končatín a trupu prstami, dlaňami, zaspievame si, zarecitujeme básničky, zahráme sa so slovíčkami a pod. Pod sprchou opláchneme pot zakaždým pred i po saunovaní, ochladzovanie realizujeme v sprche.
Záver nášho saunovania:
Keď skončíme saunovanie, na chvíľu si odpočinieme v odpočívarni, doplníme si vypotenú vodu, soľ a vitamín C prírodnými ovocnými šťavami, čajmi. Saunovanie podporuje osviežujúci a výdatný oddych a poobedňajšie prebudenie detí je s novým elánom do života.